RSS
wtorek, 25 stycznia 2011
Epistula Petri

Piotr Andrzej Skowroński do sióstr i braci skupionych wokół ratowniczej pasji.

W ostatnich dniach szczególnie intensywnie czuję, co to znaczy pracować w/dla HSR. Z resztą to samo mogłaby napisać z pewnością (i oby pisali!) każda osoba z szefostwa. Dwa dni temu wróciłem z jednego z pierwszych Wędrowniczych Kursów Pierwszej Pomocy HSR. Było intensywnie, nie da się ukryć. W domu na odpoczynek nie było czasu, bo już trzeba było siadać do komputera. Ponad 30 HSR-owych maili w dwa dni? Chyba nieźle. Korespondencja z szefostwem, szefami inspektoratów, szefostwem mojego inspektoratu, organizatorką kursu, który niedługo będę prowadził... Stukaniu w klawiaturę nie było końca.

Mam nadzieję, że szefowie inspektoratów nie zabiją mnie, gdy spotkamy się w marcu na wspólnym spotkaniu. Wciąż zapycham im skrzynkę, właściwie codziennie jest coś, o czym warto ich poinformować. Wypełniliśmy wspólnie ankietę na temat naszych oczekiwań i pomysłów na spotkanie. Powoli, mam nadzieję, spływać też będą sprawozdania z zeszłorocznej pracy i plany na ten rok. Dziś przesłałem propozycje zmian w "Zasadach harcerskich specjalności". Otrzymuję sporo odpowiedzi na te maile - dziękuję wszystkim za aktywność.

W sobotę, w jednym z warszawskich hufców, spotykam się z najbliższymi mi instruktorami HSR. Będziemy wybierać nowego szefa dla Warszawy. Myślę, że dyskusja będzie merytoryczna. Kandydaci są konketni, doświadczeni, zmotywowani i mają fajne zespoły. Nie boję się o przyszłość ratownictwa w stołecznej.

A co po sobocie? Chyba będę miał więcej czasu na mailowanie.;-)

Pozdrawiam serdecznie czytelników bloga! Quod scripsi, scripsi.

Piotr Skowroński

niedziela, 02 stycznia 2011
Pierwsze koty za płoty

Kilka dni temu Naczelnik ZHP powołał rozkazem nowego Szefa i Szefostwo HSR – teraz już oficjalnie i z wszystkimi konsekwencjami podejmujemy decyzje. Jak nam minął pierwszy miesiąc zarządzania HSR?

Zupełnie niespodziewanie, pracowicie ;)

Krzysiek zamieścił opis HSR na stronie PRC, który przez tydzień był newsem na głównej stronie jako prezentacja przyjaciół Polskiej Rady Resuscytacji, rozpoczyna też współpracę z redakcją Harcerskiego Eskulapa. Do Rady Programowej wysłaliśmy informację o zmianach w szefostwie z krótką prezentacją każdego z nas. Z Agatą skontaktowała się ekipa organizująca w sierpniu Zlot Kadry – HSR prawdopodobnie zajmie się zabezpieczeniem medycznym Zlotu. Ogłosiliśmy też konkurs na zawody. Daniela i Merlin rozpatrzyli odwołania od weryfikacji, zaktualizowali listę instruktorów na stronie. Ustaliliśmy termin warsztatów szefów inspektoratów (ostatni weekend marca!). Mikołaj doprowadził do spotkania byłych Szefów HSR i Pani doktor, którzy odwiedzili notariusza i wyrazili wolę założenia Fundacji – czeka nas rejestracja w sądzie. Umówiliśmy się na spotkanie ze Skarbnikiem ZHP. Mikołaj stworzył ankietę dotyczącą oczekiwań instruktorów w obszarze pozyskiwania środków. Założyliśmy adres nowekursyhsr@zhp.net.pl, na który będzie można kierować pytania o nowe programy kursów. W GK złożyliśmy sprawozdanie za ubiegły rok i budżet na kolejny rok (bardzo nas ciekawi, co z tego wyniknie). Zaktualizowaliśmy też rozdział dotyczący weryfikacji w Regulaminie instruktorskim – po naszym spotkaniu go do Was wyślemy, razem z uchwałą o przedłużeniu ważności IP do letniego kursu instruktorskiego. Dostaliśmy też zaproszenie na spotkanie obszaru program 7 stycznia w Warszawie, na którym m.in. dyskutować będziemy z Wydziałem Specjalności o Zasadach działania specjalności – trochę to na nas nagle spadło, ale postaramy się tam pojawić.

Za 5 dni pierwsze spotkanie naszego szefostwa, na którym ustalimy plan pracy dla Szefostwa na ten rok i opisy funkcji – spotkanie w Warszawie (bo to oczywiście najtaniej) – i wtedy dopiero zacznie się praca!

Ania Mazurczak

14:36, szefostwohsr
Link Dodaj komentarz »
sobota, 18 grudnia 2010
Fundacja HSR - krok pierwszy za nami

W przebrzydły, grudniowy, sobotni poranek zebrało się grono byłych Szefów HSR oraz Przewodnicząca Rady Programowej HSR, aby udać się do notariusza (który specjalnie dla nas przyszedł do pracy) i wyrazić wolę założenia organizacji pożytku publicznego.

Tak oto możnaby zacząć pisanie pierwszego rozdziału historii Fundacji HSR. A co właściwie się stało? Po co to całe zamieszanie?

Otóż wizyta fundatorów u notariusza to pierwszy krok, który należy wykonać. Można dodać, że jest to najbardziej "uroczysty" etap, ponieważ wszystko odbywa się we wzniosłej, formalnej atmosferze. Tak było i dziś. Każdy z fundatorów podpisał się pod aktem założycielskim.

To jednak jeszcze nie oznacza, że Fundacja Harcerskiej Szkoły Ratownictwa już powstała. Jak to zgrabnie zostało ujęte przez notariusza- dziecko dopiero zostało poczęte, a urodzi sie dopiero za jakiś czas.

Zaraz po wizycie u notariusza, fundatorzy podpisali uchwały o Radzie Fundacji (do której weszli byli Szefowie HSR oraz pani dr Małgorzata Zembrzuska) oraz o składzie zarządu. W skład zarządu wchodzą dwie osoby - członkini Katarzyna Łabuda (członek szefostwa IRM Chorągwi Stołecznej) i prezes Mikołaj Łaski (członek szefostwa HSR).

Mikołaj Łaski

23:28, szefostwohsr
Link Dodaj komentarz »
sobota, 23 października 2010
Weryfikacja uprawnień instruktorskich...

Rozpoczęliśmy weryfikację uprawnień instruktorskich. Trcohę z opóźnieniem, ale ważne, że jest. Czekamy na wnioski o przedłużenie uprawnień do końca października. Weryfikacją tym razem objęci są wszyscy instruktorzy, którzy uzyskali uprawnienia przed 2005 rokiem, oraz ci, którzy uprawnienia zdobyli latem 2006 i 2008.

Wnioski przesyłajcie na mój i Danieli adres mailowy:

robert.latacz@zhp.net.pl

daniela.kowalicka@zhp.net.pl

Robert Latacz

15:36, szefostwohsr
Link Dodaj komentarz »
poniedziałek, 18 października 2010
Czytam wytyczne...

Dzisiaj wyjątkowo (co nie leży w moje naturze) wstałem o 6.30 rano, żeby przeczyatć publikację NOWYCH wytycznych Europejskiej Rady Resuscytacji. Tak, właśnie dzisiaj, 18 październiaka o godzinie 6.30 zostały opublikowane, na stronie Polskiej Rady Resuscytacji, wytcyzne 2010 w języku polskim. Zachęcam każdego, zarówno instruktorów HSR, jak i Ratowników ZHP, ale również ratowników medycznych, lekarzy i pielęgniarki do odwiedzenia strony PRC i ściągnięcia sobie pierwszych publikacji. Na stronie PRC można również znaleźć ciekawe wywiady z samym profesorem Andresem - Prezesem Polskiej Rady Resuscytacji, który wypowiada się na temat wytycznych 2010.

Link do strony gdzie można znaleść wytyczne: http://prc.krakow.pl/2010/index.html

Link do strony PRC: http://prc.krakow.pl/

 

Robert Latacz

10:48, szefostwohsr
Link Komentarze (1) »
sobota, 09 października 2010
Film i programy kursów

Oto trailer filmu prezentującego HSR, który będzie elementem programu kursu poza ZHP:

 

Koordynator przedsięwzięcia - Tomasz Barlak  - obiecuje premierę przy okazji najnowszego numeru Harcerskiego Eskulapa. Ja film już widziałem - trwa 6 i pół minuty, bardzo mi się podoba.

A nowe programy kursów? Dokumenty kursu poza ZHP i dla HSów czeka jeszcze tylko poprawka językowa i edycyjna, kurs dla wędrowników przechodzi jeszcze przez korektę merytorczną. Jesteśmy sporo po terminie - to wiem. Uwierzcie jednak - jest tego naprawdę dużo :)

Kuba Sieczko

P.S. Dziś 70-ta rocznica urodzina Johna Lennona - proszę się zapoznać:

08:55, szefostwohsr
Link Dodaj komentarz »
niedziela, 19 września 2010
Spotkanie forum A w Szczecinie.

Trwa, a w zasadzie już się kończy. Rozmawialiśmy o nowym systemie szkoleń. Tak wyglądamy:Przemek Jodel akurat miał chwilę słabości i układał pasjansa.
Na zdjęciu obecni są (od lewej): Jakub Sieczko, Przemysław Jodel, Michał Dusza, Anna Mazurczak, Joanna Maternik, Mariusz Cyrulewski, lewa noga, prawe kolano i lewa dłoń Kasi Krawczyk.
Gosia Nowosad, Martyna Tochowicz i Magda Bocian-Jodel były wczoraj.

12:18, szefostwohsr
Link Komentarze (3) »
wtorek, 27 lipca 2010
Szkolimy przyszłych instruktorów HSR

Od piątku w schronisku górskim "Głodówka" koło Bukowiny Tatrzańskiej, trwa letni kurs instrukotrski HSR. Hmmm... No własnie, nie wiem, czy nie powinienem napisać "jesienny" a nie "letni". Od pierwszego dni kursu ciągle pada deszcz. Nie widać gór i jest zimno. I tak prawdopodobnie jeszcze będzie przez kilka następnych dni. Skłamałbym, gdybym napisał, że nam to nie przeszkadza. Ale cóż zrobić. Nasi kursanci wykazują dużą chęć zdobywania wiedzy, więc ciągniemy zajęcia starając się nie przejmować tym co za oknem. Omówiliśmy już większośc zajęć z programów kursów, mieliśmy zajęcia o harcerskim systemie wychowawczym  i wiele innych, ale chyba największy wywdzięk na naszych kursantach zrobiły zajęcia na temat wsparcia psychicznego i psychologicznych aspektów ratownictwa, które odbyły się wczoraj wieczorem.

Dzisiaj nadal pada :(. Właśnie Rutek (Maciej Rutkowski) prowadzi zajęcia na temat urazów i obrażeń brzucha, kończyn oraz o istocie unieruchomiej. Ja korzystając z okazji, kilku minut chwili wolnego pozwoliłem sobie skorzystać trochę z internetu.

Mój czas się pamłu konczy, więc uciekam do naszych kursantów.

Robert Latacz

 

11:07, szefostwohsr
Link Dodaj komentarz »
wtorek, 20 lipca 2010
Dyskusja na forum instruktorskim

Dzisiaj postanowiłęm się posłużyć naszym blogiem jako kanałem informacyjnym, żeby poinformować Was, że ostatnie wydarzenia w moim życiu i spotkania z różnymi instruktorami HSR spowodowały, że zacząłem się zastanawiać nad problemem, który już kiedyś mnie nurtował. A dokłądnie nurtował mnie jakieś 3 lata temu. Dzisiaj postanowiłem się nim z Wami podzielić na formum i zaprosić do wspólnej dyskusji.

A teraz wracam, do przygotowań do kursu instruktorskiego, który już za kilaka dni. Jak narazie jest dobrze. Mamy 18 uczestników i 3 osoby młodej i ogromnie zmotywowanej kadry. Praktycznie już wszystko dopięte na przedostatni guzik. No i najfajniejsze z tego wszystkiego jest to, że kurs jest na Głodówce. Jak sobię pomyślę, że kilka lat temu jechałe na Głodówkę, żeby zostać instruktorem HSR, a teraz jadę tam, żeby przygotowywać potencjalnych instruktorów i to jeszcze z moim przyjacielem, z którym razem kończyliśmy kurs na Głodówce to motywacja i radość jest ogromna.

Robert Latacz

00:00, szefostwohsr
Link Dodaj komentarz »
czwartek, 24 czerwca 2010
Nowe programy kursów.

Można by napisać "pracę trwają" i na tym zamknąć temat, ale nie o to przecież chodzi. Bo pracę naprawdę trwają i naprawdę toczy się mailowa ostateczna dyskusja w gronie forum A nad pewnymi drobnymi aspektami nowych dokumentów. Na potwierdzenie wklejam printscreena z mojej poczty.

A żeby nie było, że pracujemy na niczym - oto printscreen załączników:

Taki sobie deadline ustaliliśmy na 15 lipca. I mamy nadzieję, że się uda wtedy wydać nowe programy kursów, a przy okazji Rada Programowa do tego momentu zatwierdzi konspekt i opis doktryny.

Kuba Sieczko

P.S. Kto kliknął powyżej na "Wyświetl jako HTML"? Przyznajcie się - zrobiliście to:)

10:12, szefostwohsr
Link Komentarze (1) »
1 , 2 , 3 , 4 , 5 ... 6