RSS
wtorek, 10 maja 2011
Klasa A? A spróbuj

Gdy kilka tygodni temu wsiadałem w pociąg do Poznania, jadąc na spotkanie Forum A, gdzieś w powietrzu można było to już wyczuć. Mam na myśli ten zapach, który towarzyszy Harcerskiej Szkole Ratownictwa regularnie - zapach nadchodzących zmian. Spotkanie, w którym miałem okazję uczestniczyć jako odpowiedzialny za obszar instruktorski w szefostwie, miało przede wszystkim na celu opracowanie nowych założeń programu kursu instruktorskiego. Ów program trzeba mianowicie tak przebudować, by jak najlepiej przygotowywał kandydatów na instruktorów do pracy z nowymi kursami - jakże innymi od naszej poprzedniej oferty. Niespodziewanie wspólne spotkanie zaowocowało również całkiem nowym projektem - poważną zmianą w systemie ubiegania się o klasę instruktorską „A” w HSR. Zmiany obejmują m.in. wprowadzenie obowiązkowego uczestnictwa na kursie instruktorskim w charakterze "kadry pomocniczej" przed formalnym rozpoczęciem stażu na klasę "A". W tej notce chciałbym podzielić się z czytelnikami bloga moimi spostrzeżeniami na temat wspomnianych zmian.

Co daje nam uchwała Szefostwa HSR 011/2011?

1. Droga do klasy "A" jest przejrzysta.

Instruktorko, instruktorze HSR - zastanawiałeś się kiedyś, co właściwie należy zrobić, by dostać się/zostać zaproszonym na kurs instruktorski w charakterze stażysty na klasę "A"? Myślałeś pewnie, że trzeba być bliskim kolegą kogoś z szefostwa Szkoły, albo jakoś nadzwyczaj się zasłużyć - inaczej przecież nie sposób dostąpić tego zaszczytu... Teraz już wiesz: jeśli masz klasę "B" i chcesz się sprawdzić, możesz się zgłosić i przez kilka dni obserwować, jak wygląda kurs instruktorski od tej drugiej strony. Pomożesz w realizacji programu kursu, sprawdzisz się w nowej roli, a na koniec otrzymasz informację zwrotną na temat Twojej pracy. Kadra kursu przekaże Ci, czy jesteś już gotowy, by pojechać na pełen kurs instruktorki w charakterze stałej kadry, realizując zadania stażowe. Spróbuj!

2. Tworzymy warunki do popularyzacji zdobywania klasy "A".

Klasa "A" to nie zaszczyt, czy odznaczenie dla weteranów (od tego mamy Złotą Odznakę HSR). Klasa "A" to uprawnienie do sprawowania nadzoru nad szkoleniem instruktorów na kursach instruktorskich. Nie musisz szkolić od 10 lat, by się o nią ubiegać. W rzeczywistości to także coś innego, niż zwykłe uczenie pierwszej pomocy - to uczenie innych jak uczyć pierwszej pomocy. Masz doświadczenie w szefowaniu na kursach pierwszej pomocy, myślisz że mógłbyś coś-niecoś przekazać młodszym instruktorom, ale nie wiesz czy to droga dla Ciebie? W takiej sytuacji rola kadry pomocniczej zdecydowanie jest dla Ciebie. Pojedź na kilka dni i spróbuj!

3. Zwiększamy możliwości pracy z stażystami na klasę "A".

Jest lato 2012. Polacy wygrali Euro, a u nas w HSR kolejny kurs instruktorski. Mamy bazę osób ubiegających się o tę klasę, w niej po dwóch poprzednich kursach kilka osób, które już były na kursie jako kadra pomocnicza. Wiedzą nad czym mieli pracować do czasu stażu, są do niego znacznie lepiej przygotowani. Wiedzą jak taki kurs wygląda od środka, nie będą zaskoczeni. Gdy oni będą robić staż, kolejna grupa "pomocników" będzie się od nich uczyć. Spróbujmy tego!

4. Wydłużamy czas zdobywania klasy "A"?

Czy na pewno? Dotąd na staż wybierali się instruktorzy z co najmniej kilkuletnim doświadczeniem. Wg nowych zasad, zaraz po zdobyciu klasy "B", a więc nawet w rok/półtora roku po kursie instruktorskim, można rozpocząć zdobywanie klasy "A". Młodzi instruktorzy, świeżo w pamięci mając swój własny SAS, zawsze ciągnęli na kursy instruktorskie w odwiedziny. Krótkie wypady nie dawały im okazji do pełnego zrozumienia specyfiki przygotowywania nowych instruktorów. Dziś instruktorzy z klasą "B" energię przeznaczaną na spontaniczne odwiedziny zamienić mogą na zorganizowaną pomoc, która może przynieś korzyści zarówno szkoleniu, jak i im samym. Niech tego spróbują!

Już za kilka miesięcy kolejny kurs instruktorski Harcerskiej Szkoły Ratownictwa. Instruktorze z klasą "B" - ty także możesz stać się jego częścią. Nie rozwijasz się po to, by móc tam pojechać – lecz pojedź tam, by się rozwijać.

Szczegółowe zasady zgłoszenia na kadrę pomocniczą na najbliższy kurs instruktorski dostępne są na stronie HSR.

Piotr Skowroński